Hajós
kegyhely leírás, 2012.12.29. 14:10, szerző: Trueknight
A Duna menti síkság és a kiskunsági homokdombok találkozásánál található ez a helység, a kalocsai érsekség területén, Bács-Kiskun megyében. Miután a falu a török dúlás idején néptelenné vált, 1715-ben újraalapította Gróf Csáky Imre kalocsai érsek. Németországból hívott be telepeseket, és mint kegyúr templomot is építtetett híveinek az akkori szokás szerint. A templom Szent Imre herceg tiszteletére épült. Mária szobrát azonban az 1726-ban érkező utolsó telepes csoport hozta magával. Ez a Szűzanya-szobor már Némethonban is csodatévő hírében állott, és ezért nincs benne semmi rendkívüli, ha Hajóson is hamarosan megkezdődtek a zarándoklatok. A kalocsai érsekség két ízben is vizsgálatot rendelt el az idegenforgalom jogosságával kapcsolatban.
1752-ben az egyik kalocsai érsek a templomban új főoltárt készíttetett és a kegyszobrot erre helyezhette el. VI. Piusz pápa aztán 1794-ben Hajóst búcsújáró hellyé nyilvánította Kolonics László érsek kérésére, és teljes búcsút engedélyezett az ide zarándokolóknak. Az immáron kegytemplommá emelkedett templomot Haynald Lajos bíboros-érsek két oldalhajóval bővítette ki.
A környék hívein kívül különösen nagy számú búcsús csoportok érkeztek a Délvidékről, így Szabadkáról, Zentáról és Bajmokról is. A svábok különösképpen kedvelték, de 1790-ből tudjuk azt is, hogy a májusi búcsúra főleg magyarok jöttek Szegedről, Kecskemétről, Kiskunmajsáról, Kiskunhalasról stb. 1900 után különös tekintélyre tettek szert a búcsúsok körében a kecskemétiek.
Említésre méltó a bátyai bunyevácok szép szokása is, akik három egymást követő újhold vasárnapján zarándokoltak Hajósra. Sajnos a trianoni országcsonkítás a dél-bácskai búcsúsok zarándoklatait megszüntették. A 18. századi kegytemplom, melyet, mint írtuk, később kibővítettek, főoltárán őrzi a középkori eredetű, fából faragott, festett kegyszobrot. Arra lehet következtetni a szobor lábánál ábrázolt holdsarlóból, hogya napba öltözött Asszony tiszteletére készítették annak idején. A napsugarakat most a Szűzanya feje mögött sugárkoszorú jelzi. Igen festői látvány, a templom előcsarnokában elhelyezett két életnagyságú szenteltvíztartó kőangyal. A templom közelében található a 18. századi plébániaépület, kissé odébb pedig ugyancsak a 18. századi kastély. Ennek udvarán is áll a kétszáz éves Mária-szobor.
Hajóson is van Kálvária, két sorba rendezett stációkkal. 1870 körül készült. Igen szépek a pécsi Zsolnay gyár stációkba helyezett színezett kerámia-domborművei. Ezek századunkban (20. század) készültek.
kép forrása: http://www.bucsujaras.hu/hajos/index.html