amp templates

Balassagyarmat, Szentháromság templom

kegyhely leírás, 2012.03.13. 17:32, szerző: Trueknight

Balassagyarmat templom

A Szentháromság tiszteletére épült plébániatemplom egyik fő ékessége Szent Felicián vértanú sírja, koporsója, illetve oltára. A bejárat közelében, a jobb kéz felé eső mellékoltáron üvegkoporsóban nyugszik az őskeresztény idők vértanú szentjének teste. Míg élt, katona volt. A római katakombákban találták meg sírját és benne ereklyéit. XIII. Kelemen pápa egykor Balassa Pál kérésére az épülő balassagyarmati templomnak ajándékozta.

Az ereklye ünnepélyes áthozatala a közeli Kékkő várából 1759. augusztus 19-én, a templom fölszentelésének előestéjén történt. Azóta az öregtemplom drága kincs. Az üvegkoporsó finom olasz munka, ezüstfoglalattal, ezüstsarokkal, kristályüveggel. Sajnos a szent vértanú életéről történelmi adatokat nem tudunk, mert abban az időben több vértanú Felicián is volt. A 20. század elején a koporsót fölnyitották, és az ereklyét borító ezüstbrokát öltözéket a maival cserélték föl. A ruha az egykori római légiós katonák egyenruháját utánozza. Az ereklye koponyáján zúzódást, csonttörést lehet fölfedezni, melyből az orvosi vélemény a vértanúság módját állapította meg, mégpedig az agyonkövezést.

A vértanú ereklye Kékkőből való áthozatalának 100., sőt 150. évfordulóját is fényes ünnepséggel tartották meg. A század elején is szinte özönlött a hívő nép a Szent elé, hogy előtte imádkozzék, általa kegyelmeket eszközöljön ki Istentől. Igy lett a szent oltára búcsújáró hely! A régi hagyomány szerint különösen a halállal tusakodó hívekért kérték Szt. Felicián közbenjárását. Ezt a régi hagyományt erősítette meg a boldog emlékű Géczy János atya is, a város szülötte és sokáig tevékeny lelkipásztora, akinek művészi, fából faragott szobrait is nagy gonddal őrzi a templom. Szent Felicián emlékének búcsús napjai: augusztus 19., a vértanú ereklyék áthozatalának előnapja, és június 30., az összes római vértanúk ünnepe, valamint október 22., a konszekrált templomok egyetemes ünnepe. Ám ha Balasssagyarmaton, a palóc fővárosban járunk, meg kell emlékeznünk az "Imago Mirabilis"-ről is, mely nem más, mint a Czestochowai Szűzanya Csodatevő Kegyképe, illetve ennek drága másolata. Az egykori káplán 1974-ben zarándokúton járt Lengyelország királynőjének kegyhelyén, és ott a vele búcsút járó hívekkel hosszasan ájtatoskodott a Fekete Madonna előtt.

Ennek emlékére az ősi kegyhely őre és plébános, Taborawicz Rémig pálos atya megajándékozta egy fára festett, nagyon szép kegyképmásolattal. Erről egy latin nyelvű bizonyítványt is állított ki és adott át a balassagyarmatiaknak. Érdemes ennek lélekemelő szövegét magyar fordításban is közölnünk: "A Boldogságos Szűz Mária, Lengyelország királynéja és Magyarország védasszonya iránti legnagyobb tisztelet kifejezésével, a hit, remény és szeretet megerősítésére, Eucharisztikus Urunk, Jézus Krisztussal való egységében, a czestochowai Szűzanya-szentély mint testvértemplom fölajánlja a "csodákkal tündöklő képet" a balassagyarmati testvértemplomnak, a keresztény zarándoklatok ápolására.

Kép forrása: http://www.bgyarmatplebania.hu/html/tortenet.html