amp templates

Gencsapáti

kegyhely leírás, 2012.12.29. 10:19, szerző: Trueknight

Gencsapáti

1756-ban gróf Batthyány József pozsonyi prépost egy házlátogatást végzett itt. A fölvett jegyzőkönyv szerint a gencsi határ nyugati részén, egy domb oldalán bővizű forrás található. Török Mihály és neje, László Katalin hálából kápolnát építtetett a forrás fölé annak emlékére, hogy világtalan gyermekük szemei a forrás vizében történt mosdás következtében megnyíltak. A kápolnát a Fájdalmas Szűz tiszteletére szentelték föl. Melléje hamarosan egy három keresztfából álló kálváriát és egy remetelakot is építettek.

A remetelakban egy Krajezár Ferenc nevű csehországi remete lakott. A remete ellátásáról a falu gondoskodott, ő pedig mindezekért a forrást, a kápolnát és a kálváriát, valamint a környéket gondozta. Időközben a remete meghalt, és a remetelak is megsemmisült. A kápolna is romossá vált, de ezt egy Geröl István nevű jobbágy újjáépítette. Későbbi följegyzések tanúsítják, hogy az 1850-es években a „gencsi helység" hivatalosan is kötelezi magát a szent kútnak és környékének a felügyeletére. E föladat ellátására gondnokot választanak, ő vigyáz a rendre, a tisztaságra, gondoskodik a kápolna és a kálvária állagának megóvásáról, és „kezeli" a kápolnának a jótékony adakozásból származó bevételeit.

Az 1860-as években a forrás, illetve a kápolna köré tizennégy kisebb stációs kápolna épült a Jézus szenvedésének egyes jeleneteit ábrázoló szoborcsoportokkal. S ugyanezekben az években a szent kút fölé épült kápolna egy fájdalmas Szűzanyát ábrázoló szobrot kap a kármelita nővérektől. 1936-ban Hosszú István és családja a hatéves korában váratlanul elhunyt Bernadett nevű kislányuk emlékére egy lourdes-i barlangot építtetett és ajándékozott a szent kútnak.

A gencsapáti szent kút keletkezésétől kezdve a környék kedvelt „szent" helye. Évente kétszer: a Szent Kereszt megtalálásának ünnepét (május 3.) és a Szent Kereszt fölmagasztalásának ünnepét (szeptember 14.) követő vasárnapon nagy számban keresik föl a szomszédos plébániák hívei is, hogy itt a tiszta forrás vizénél testi-lelki enyhülést keressenek! Hogy szívük-lelkük terhétől, bűneiktől megtisztuljanak a Fájdalmas Szűzanya közbenjárására minden bajtól és veszedelemtől megmeneküljenek, életük keresztjeit pedig türelmes lélekkel tudják hordozni. A gencsapáti hívek a két Szent Keresztnapi búcsún kívül Nagyboldogasszonykor is elzarándokolnak a szent kúthoz, hogy itt ünnepeljék meg égi Édesanyánk megdicsőülését.

Ugyancsak kedvelt a hívek körében az ősi, ún. hálaadó szentmise is, melyet a szüret megkezdésekor szokás a szent kútnál végezni. A szentmise után Jézussal a szívükben, a Szűzanya dicséretével az ajkukon, innen indulnak el a hívek munkájuk végzésére. Ezentúl meg kell említenünk még egy ősi szép szokást. Húsvét hajnalán a gencsi hívek, a bibliai jámbor asszonyok példáját követve itt a szent kútnál adják meg a „tiszteletet" az értük szenvedő, meghalt és föltámadott Üdvözítőnek. 1986-87-ben Isten segítségével és a gencsapáti hívek áldozatkészségéből megszépült a szentkút környéke és teljesen megújulnak épületei. Adja Isten, hogy ugyanígy megújuljon és egyre erősödjék - a keresztre feszített Jézus kegyelmével, Szűzanyánk közbenjárására - a hívek imádságos buzgósága és hívő keresztény vallásossága is. Legyen a szent kút továbbra is Isten segítségének jele és közvetítője mindazok számára akik szeretik és hívő bizalommal fölkeresik.

kép forrása: http://bucsujaras.hu/gencsapati/index.html